Cebulaki lub pszenne bułeczki



Z premedytacją dzisiejszy wpis jest propozycją niejednoznaczną. Oryginalny przepis wyszperany w „Ciastach drożdżowych na różne sposoby” Małgorzaty Zielińskiej przeznaczony był na cebulaki, które i owszem wypróbowaliśmy. Efektem ubocznych tych degustacji była konkluzja, że ciasto jest przepyszne i można z niego równie dobrze zrobić pszenne bułeczki. Jak powiedzieliśmy tak zrobiliśmy i potwierdzam uczciwie, bułeczki są wyśmienite. Chrupiąca skórka, puszysty ale jednocześnie wystarczająco mięsisty środek. A przy tym nie wymagają wiele zachodu. Wprost idealne. Czynność więc powtórzyliśmy, obiadamy się do dziś.

Polecam z czystym sumieniem :)



Cebulaki lub pszenne bułeczki

Cebulaki
Skład (8-12 w zależności od wielkości):
500 g mąki pszennej (najlepiej chlebowej typ 650,  ewentualnie luksusowa typ 550)
14 g świeżych drożdży
150 ml wody
150 ml mleka (można zastąpić wodą)
1 łyżeczka cukru
1 łyżka oleju
1 łyżeczka soli

Nadzienie cebulaków:
4-5 dużych cebul
1 łyżka oleju
pieprz, sól,
do smaku np. majeranek, kminek lub mak









Wykonanie:
Przygotuj zaczyn: rozetrzeć drożdże z cukrem, dodaj 2-3 łyżki ciepłego mleka i łyżkę mąki. Pozostaw na 5-10 minut żeby lekko podrosło.

Wyrób ciasto: wlej zaczyn do przesianej mąki i wyrabiając stopniowo dodawaj wodę i mleko. Na koniec dodaj sól i olej, wymieszaj i pozostaw na 5 minut. Później dobrze wyrób ciasto.

Przykryj ściereczką (najlepiej lekko zwilżoną, żeby ciasto nie obsychało) lub folią spożywczą i pozostaw w cieple na około 1,5 godziny do podwojenia objętości. Ciasto można też włożyć do lodówki na całą noc i rano kontynuować przygotowanie pieczywa.

Podrośnięte ciasto musisz odgazować uderzając w nie pięścią i pozostawić na 10 minut żeby odpoczęło.

Przygotuj farsz do cebulaków: cebule należy pokroić w paseczki, posolić i zeszklić na oleju. Dodać przyprawy, lekko poddusić. Ostudzić.

Formowanie bułeczek: z ciasta uformuj małe kule i ułóż je w 3-4 cm odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia (pamiętaj ciasto jeszcze podrośnie). Przykryj ściereczką i pozostaw w ciepłym miejscu na 30 minut.

Rozgrzej piekarnik do 200 stopni C.

Zrób wgłębienie w bułeczkach (np. dnem szklanki) i nałóż nadzienie w przypadku cebulaków lub lekko natnij w przypadku bułeczek. Posmaruj woda z olejem lub roztrzepanym jakiem. Piec 15-20 minut na złoty kolor (czas pieczenia może się wydłużyć w przypadku większych bułeczek). Gotowe pieczywo popukane od spodu wyda głuchy odgłos.

... smacznego!


Uformowane bułeczki przed wyrastaniem (z lewej) i po (z prawej):



Może Cię także zainteresować

2 komentarz/komentarzy

  1. Przepyszne te cebulaki! W życiu nie jadłam lepszych. Fakt, trochę jest z nimi zabawy, to jednak warto było je zrobić. Polecam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że smakowały. Polecam też wypróbować jako zwykłe bułeczki :)

      Usuń